nejlepší houbová kuchařka

Jak užívat čagu – Pravidla užívání chagy

204

Chaga, známá také jako rezavec šikmý, je fascinující medicinální houba, která se již po staletí využívá v tradiční medicíně pro své výjimečné léčivé vlastnosti. Tato houba, rostoucí především na kmenech bříz v chladných severních oblastech, obsahuje širokou škálu bioaktivních látek, které mohou přispět k podpoře imunitního systému, zlepšení trávení a celkovému posílení zdraví. Aby však byla čaga skutečně účinná, je důležité dodržovat správná pravidla jejího užívání.

Jaká jsou klíčová pravidla, která byste měli mít na paměti při začlenění houby čagy do vaší denní rutiny? Ať už jste nováček nebo zkušený uživatel, správné užívání čagy může maximalizovat její přínosy.

Přečtěte si, jak často a v jaké formě čagu konzumovat, jak dlouho trvá, než se projeví její účinky, a na co si dát pozor, aby byl váš zážitek s touto úžasnou houbou co nejpozitivnější.

Za jak dlouho se projeví pozitivní účinky extraktu z chagy

Užívání čagy vyžaduje trpělivost. Zdravotní problémy se často vyvíjejí dlouhodobě, a tak i jejich řešení potřebuje čas. Při pravidelném užívání výtažku z čagy Šumavská houbička můžete očekávat příznivé účinky za tři až šest měsíců. Pro dosažení ideálního stavu organismu doporučuji užívat čagu ještě déle, aby měla dostatek času na působení.

Osobní zkušenost: Já osobně jsem pozitivní reakce svého těla zaznamenala již během v prvních týdnech užívání. Výrazně se mi zlepšilo se mi trávení.

Během prvních dnů nebo týdnů užívání může tělo procházet silnější očistou. Tento proces může být provázen dočasným zhoršením pleti, řidší stolicí nebo zvýšenou únavou. Tyto symptomy jsou běžné a obvykle se stav po několika dnech normalizuje. Je důležité dát houbě čaga dostatek času na ,,práci” a nevzdávat se při prvních známkách očistného procesu.

chaga čaga

Kdy chagu neužívat

Nepoužívejte čagu, pokud užíváte léky na potlačení imunity, například po transplantaci orgánů, protože silné imunitní účinky čagy mohou tuto léčbu narušit. Čaga také může zvýšit riziko hypoglykémie (příliš nízká hladina cukru v krvi) u osob citlivých na tuto látku nebo užívajících antidiabetika. Mezi příznaky hypoglykémie patří třes, hlad, zmatenost, závratě, slabost, úzkost a potíže s řečí. Vyhněte se houbě čage, pokud jste alergičtí na houby.

Užívání čagy při psychicky i fyzicky náročných obdobích

Čaga funguje jako účinný adaptogen, který výrazně přispívá ke zvládání stresových situací. Adaptogeny pomáhají zmírňovat únavu a stres, posilují vůli a zvyšují vytrvalost. Dále zlepšují reakci těla na extrémní psychickou a fyzickou zátěž, čímž podporují celkovou odolnost organismu.

čaga extrakt kapsle

Pauza mezi užíváním chagy

Čaga je medicinální houba, která dokáže v těle ,,zázraky” zejména při dlouhodobém užívání. Ovšem vyvstává otázka, zda během dlouhodobého užívání dělat přestávky. Je na každém, jak si užívání chagy nastaví a jak mu to bude vyhovovat. Lze dělat malé pauzy v podobě 5 dnů užívání a 2 dnů pauzy.

Osobní zkušenost: Osobně však tyto časté pauzy nedělám. Chagu beru každý den v množství 1-2 kapsle. Pokud mám nějaký zdravotní problém, dávku zvýším. Jednou za tři měsíce, chagu vysadím na cca týden a poté pokračuji v užívání. Chagu lze brát opravdu dlouhodobě, klidně i roky.

Je houba čaga bezpečná? Nehrozí vedlejší účinky?

Čaga je přírodní modifikátor biologické odpovědi (BRM). Představuje bezpečnou a efektivní péči o vaše zdraví a přirozeně normalizuje funkci imunitního systému. Není možné se čagou předávkovat a nejsou známy žádné škodlivé vedlejší účinky. Čagu lze bezpečně kombinovat s valnou většinou léků, přičemž neovlivňuje jejich účinnost, naopak pomáhá zmírňovat nežádoucí účinky léků, zejména během chemoterapie a radiačního ozařování.

Čaga byla klasifikována Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jako potravina a obdržela status GRAS (Generally Recognized As Safe) od Světové zdravotnické organizace (WHO), což znamená, že je zcela schválena jako bezpečná. Může být legálně distribuována v Evropské unii a je klasifikována Světovou obchodní organizací (WTO) jako léčivá houba.

chaga kapsle

Kdy chagu užívat – Před jídlem nebo po jídle?

Čaga užívaná na lačno začne účinkovat rychleji a efektivněji. V některých případech však může způsobit průjem, zejména při chemoterapii nebo léčbě antibiotiky. Tento efekt může nastat, pokud vaše střevní mikroflóra není zcela v pořádku a tělo se začíná čistit. Užívání čagy po jídle zpomaluje její nástup účinku, ale pomáhá předejít těmto problémům. Doporučuji nejprve vyzkoušet extrakt z čagy Šumavská houbička na lačno. Pokud vám to způsobí potíže, užívejte ji několik dní po jídle a poté zkuste znovu na lačno. Pokud se stav nezlepší, pokračujte v užívání pouze po jídle. V případě přetrvávajícího průjmu snižte dávku. Naopak, pokud je potřeba, můžete dávku zvýšit.

V jaké formě chaga kapsle Šumavská houbička užívat?

Chaga extrakt v prášku Šumavská houbička je skvělým přírodním doplňkem stravy s mnoha způsoby, jak ho můžete snadno konzumovat. Můžete jednoduše spolknout kapsli s chaga práškem jako součást vaší denní rutiny. Další možností je vysypat obsah kapsle do jogurtu, smoothie nebo do ovesné kaše, čímž přidáte svému jídlu zdravou přísadu.

Pokud preferujete pití, můžete z kapsle připravit čaga čaj, což je tradiční způsob konzumace chaga houby. Stačí zalít horkou vodou a vypít. Prášek můžete také přidat do kávy pro zvýšení jejího antioxidantního obsahu nebo ho smíchat do vymačkané ovocné šťávy pro zdravou dávku přírodních látek.

Nezáleží na tom, jaký způsob užívání si vyberete, chaga kapsle Šumavská houbička přidává vašemu jídlu nebo nápoji významné zdravotní benefity a podporuje vaše celkové zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Všechna práva vyhrazena © Copyright 2024.
Close