Sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus) je jedlý dřevokazný choroš, který si vysloužil přezdívku „kuře z lesa“. Má totiž neobvyklou schopnost napodobit texturu i chuť kuřecího masa – proto si ho oblíbili nejen vegetariáni, ale i milovníci netradiční kuchyně. V kuchyni se s ním dá doslova kouzlit – od jednoduchých topinek přes řízky v trojobalu až po voňavé kari s rýží. Právě sírovec na kari patří mezi mé oblíbené recepty, který zvládne i kuchař začátečník.
Jak vypadá a kde ho najdete?
Sírovec roste od jara do podzimu, nejčastěji od května do září, a najdete ho na kmenech listnatých stromů – oblíbené jsou především vrby, topoly, ovocné stromy, ale výjimečně i buk či dub. Pozor však na sírovce rostoucí na akátu – ty se pro konzumaci nedoporučují kvůli obsahu toxických látek z hostitelského stromu, které houba může vstřebat.

Mladé plodnice mají zářivě žlutou až oranžovou barvu a jsou měkké, šťavnaté a snadno se krájí – doslova jako máslo. Právě v této fázi jsou nejchutnější a nejvhodnější ke kuchyňskému zpracování. Jak sírovec stárne, stává se tužším, vláknitým a jeho chuť se zhoršuje. Starší plodnice mohou být navíc hůře stravitelné.
Sírovec je nejen chutný, ale i léčivý
Sírovec žlutooranžový je ceněn i pro své zdravotní účinky. V tradiční čínské medicíně se používá jako prostředek k posílení organismu, pročištění střev a k podpoře trávení. Obsahuje množství antioxidantů a bioaktivních látek, které podporují imunitu a působí protizánětlivě. Některé studie dokonce naznačují jeho antimikrobiální a antioxidační vlastnosti, což z něj dělá velmi zajímavou houbu i z pohledu přírodní medicíny.

Zásady přípravy – nezapomeňte na převaření!
Před jakýmkoliv kulinářským zpracováním je třeba sírovec převařit alespoň 15 minut v osolené vodě, vývaru nebo mléce. Tento krok je důležitý pro zmírnění případné nakyslé nebo dřevité chuti a zároveň zajišťuje jeho dobrou stravitelnost. Pokud jste si ho nasbírali na neovocném stromě, doporučuji plodnici předem namočit na několik hodin do mléka – chuť se tak krásně zjemní.
Jak chutná kuře z lesa? Vyzkoušejte ho třeba v kari!
Sírovec můžete v kuchyni využít podobně jako kuřecí maso – skvěle chutná:
- v kari omáčce s kokosovým mlékem a zeleninou
- naložený a opečený sírovec na grilu
- sírovec na másle s česnekem a bylinkami
- sírovec na topince se zakysanou smetanou nebo lučinou




Pokud se na Sírovec žlutooranžový vydáte, je třeba vystihnout správný čas sběru. Mladý, chutný Sírovec poznáte podle toho, že se krájí snadno jako máslo. Starší plodnice jsou tuhé a nevhodné ke konzumaci.

Sírovec na kari s rýží
Ingredients
- 3-4 ks mladého sírovce žlutooranžového
- 1 kelímek 33% smetany
- 1 lžíce másla
- 1 ks červené cibule
- 1 stroužek česneku
- 3 lžičky kari koření Tandoori Masala
- 2 lžíce rajčatové passaty
- vařenou jasmínovou rýži
- na dozdobení chilli vločky, hladkolistou petržel, nať jarní cibulky
Instructions
- Prvním krokem musí být vždy předvaření sírovce celých 15 minut. Vařit můžete ve vodě nebo ve vývaru.
- Předvařený sírovec nakrájejte na menší kostičky/ plátky.
- Cibuli a česnek nakrájejte na jemno.
- Máslo rozehřejte v pánvi a přidejte kousky sírovce. Restujte asi pět minut.
- Přidejte nakrájenou cibuli a restujte dalších 5 minut.
- Přisypte koření, česnek a přidejte rajčatovou passatu. Nechte pár minut rozvonět.
- Tu zalijte smetanou a nechte provařit do zhoustnutí.
- Podávejte s vařenou jasmínovou rýží. Posypané chilli vločkami, čerstvou petrželkou a natí jarní cibulky.